-Dzisiaj złamiemy stereotyp dotyczący IT. To wcale nie jest samotna praca przed komputerem. Jest tam miejsce dla osób pracujących w grupie i motywujących się nawzajem. Chcemy pokazać, że ta zmiana jest możliwa i dostępna dla większości z nas – zapowiedziała Alicja Sielawa, portal praca50.plus, podczas Dnia Kariery Kobiety w IT 2022. Dzień Kariery Kobiety w IT realizowany jest przez szkołę programowania i kompetencji cyfrowych Future Collars.
Tematem panelu jest przebranżowienie i zmiany, które wiążą się z wejściem do świata technologii informatycznych, omówienie zalet, ale i wyzwań z tym się wiążących. Debata moderowana przez Alicję Sielawę, Business Development Manager, portal praca50.plus przybliża specyfikę pracy, która mimo łatki “męskiej” i “informatycznej”, pozwala spełnić się kobietom z miękkimi umiejętnościami.
Obejrzyj video : I did IT – Dzień Kariery Kobiety w IT 2022 (Youtube)
-Wcześniej pracowałam w obszarze miękkiego HRu, więc moje stanowisko opierało się na współpracy z ludźmi. Skok do IT wydaje się być dużą zmianą. Natomiast Business Intelligence łączy świat IT ze światem biznesu. – mówi Justyna Konstantynowicz, BI Developerka, Lingaro.
– Wybierając tę ścieżkę zwracałam uwagę, w którym obszarze w największej mierze będę mogła wykorzystać umiejętności, które już mam. Praca z człowiekiem w moim przypadku realizuje się w relacjach z klientem biznesowym, dla którego przygotowuje rozwiązania. Zdecydowanie moja praca nie jest tylko pracą z algorytmem. IT to w ostatnim czasie bardzo popularny kierunek wyborów zawodowych ze względu na zarobki, możliwości rozwoju oraz ogromne zapotrzebowanie na pracowników. Jednak co motywuje nas do zmiany? Jak zmiana pracy wpływa na życie zawodowe i osobiste? Czy sam strach przed zmianą jest największą przeszkodą?
– Moje wcześniejsze doświadczenie na innych stanowiskach jest teraz ogromnym atutem, na przykład w spotkaniach z klientami. Uważam też, że warto wspomnieć o aspekcie finansowym, jest to dla każdego w jakimś stopniu motywacja – odpowiada Agnieszka Mazade, Transformation Excellence Analyst, Accenture.
-Szukałam przede wszystkim elastyczności, nowoczesności, jak i czegoś, czego nauka sprawi mi przyjemność. Technologia zawsze przewijała się gdzieś u mnie w rodzinie. Moja siostra mocno mnie namawiała, żebym spróbowała. Zaufałam jej w 100% i nie żałuje. Mam to, czego się spodziewałam. Czerpie z tego garściami i się cieszę. Uczę się codziennie i sprawia mi to radość. Na sam koniec dnia jestem z siebie dumna – dodaje Magda Szrajer, Scrum Masterka, Capgemin.
JAK WYGLĄDA START W IT ?
– Od początku byłam pełna zaangażowania. Mój mąż musiał przejąć wiele obowiązków dotyczących opieki nad dziećmi. Sam bootcamp, czyli szkolenie programistyczne, było bardzo wymagające, jednak warto było włożyć w nie całe serce. Nauka upewniała mnie w przekonaniu, że to jest właśnie coś dla mnie – wyjaśnia Justyna Konstantynowicz, BI Developerka, Lingaro
– Główną motywacją dla mnie było większe wykorzystanie moich możliwości. Wcześniej miałam przyjemność pracować w IT, prowadząc własną firmę produkującą gry. Najpierw na wyszukiwarki, później na urządzenia mobilne. Ta przygoda skończyła się wraz z wyjazdem z kraju, w którym ta firma funkcjonowała. Wróciwszy do Polski po pewnych peregrynacjach postanowiłam ponownie wejść do IT, bo tutaj jest dla mnie pole do popisu. Lubię zarówno przedmioty humanistyczne, jak i matematykę, więc stwierdziłam, że wykorzystam możliwość, którą dał mi Amazon. Poszłam na kurs z Data Sciene i Phyton Development.
– Postanowiłam zrobić dwa bootcampy. Czas na naukę zastąpił mój czas z bliskimi, czas na odpoczynek, a nawet na spanie. Jednak te poświęcenie bardzo mi się opłaciło- dodaje Agnieszka Mazade
Magda Szrajer podsumowuje: – Relacje z ludźmi są w tym zawodzie kluczowe. Bardzo istotna jest relacja, a nawet zawiązanie przyjaźni, bo w takim zespole pracuje się po prostu lepiej. To zdecydowanie priorytet na stanowisku scrum mastera.
***
Dzień Kariery Kobiety w IT to bezpłatna konferencja online dla kobiet, które są zainteresowane nowymi
technologiami i chcą się rozwijać w tym kierunku. Udział w wydarzeniu biorą liderki polskiej branży IT oraz ekspertki od motywacji i rozwoju. Dowiedz się więcej https://dzienkarierykobietywit.pl/.
Dzień Kariery Kobiety w IT organizowany jest przez Future Collars – szkołę programowania i kompetencji cyfrowych online. Innowacyjna metoda nauczania Future Collars skierowana jest zarówno do osób indywidualnych, które chcą zmienić swoją ścieżkę kariery i wejść do świata IT, jak i do firm, poszukujących efektywnych i skutecznych programów rozwojowych do reskillingu oraz upskillingu swoich pracowników.